Broj posetilaca na Štrandu ograničen na 14.400, fizička distanca i u vodi
2020-07-04T20:00:00+02:00Novi Sad - Kako bi se sprečilo širenje koronavirusa, JKP "Gradsko zelenilo" je donelo nove mere koje se tiču boravka na Štrandu.
Na osnovu naredbe Gradskog štaba za vanredne situacije Novog Sada od 3. jula, a u vezi sa Preporukama za rad javnih kupališta na rekama i jezerima Instituta za Javno zdravlje Vojvodine, na Štrandu važe nova pravila zbog koronavirusa.
Kako navode u JKP „Gradsko zelenilo“, na Štrandu u istom trenutku može da boravi najviše 14.400 osoba, što je u skladu sa preporukom Instituta za javno zdravlje Vojvodine da na 100 kvadratnih metara boravi maksimalnih 15 ljudi.
Obavezna fizička distanca između posetilaca, kao i među zaposlenima, mora da bude od 1,5 do 2 metra. Ta fizička distanca se odnosi i na boravak u vodi.
Minimalna razdaljina se odnosi i na zakupce kabina, koji mogu da budu zajedno u grupi jedino ako su članovi istog domaćinstva.
Fizička distanca odnosi se i kada su u pitanju ležaljke i druga mesta na plaži.
Na vidljivim mestima na ulazima u kupalište istaknute su informacije o higijenskim postupcima sa smernicama o pravilnom ponašanju i merama zaštite kojih se treba pridržavati.
Na određenim razmacima i vidljivim mestima postavljeni su dozeri sa dezinfekcionim sredstvima.
Dezinfekcija ležaljki ili drugih sedećih mesta obavlja se, kako navode u JKP „Gradsko zelenilo“, nekoliko puta u toku dana, naročito nakon što određeni posetilac prestane sa njenom upotrebom, a pre nego što je upotrebi drugi posetilac.
Dezinfekcija i čišćenje sanitarnih čvorova vrši se na svaka dva sata, a korišćenje sanitarnih čvorova je ograničeno shodno njegovoj prostornoj veličini i propisanim sanitarnim uslovima.
Smeće sa plaže mora redovno da se odnosi, što je jedna od mera održavanja redovne higijene plaže, podsećaju u JKP „Gradsko zelenilo“.
Ugostiteljima se preporučuje redovna dezinfekcija inventara i držanje fizičke distance, odnosno poštovanje svih preporuka za ugostiteljske objekte dostupne na sajtu Instituta za javno zdravlje Srbije.
Neophodno je da se svaki posetilac nakon kupanja u Dunavu istušira na tuševima, iako se monitoring vode redovno obavlja.
Prilikom konzumiranja vode sa česme neophodno je da se to radi bezkontaktno, bez naslanjanja na česmu, naglašavaju u JKP „Gradsko zelenilo“.
Na ovaj način, kao se dodaje, biće obezbeđeni svi uslovi za bezbedan boravak posetilaca na plaži.
Upozorenje: Mišljenja iznesena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove vlasnika ni urednika ovog sajta.
Komentari koji sadrže pretnje, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili nezakonit sadržaj neće biti objavljeni.