Dom zdravlja: Vrata pedijatara otvorena za sva pitanja roditelja

17:01:00 23.01.2023, Komentara: 0

Novi Sad - Obuhvat imunizacije MMR vakcinom (vakcinom koja štiti od morbila, zaušaka i rubeola) u Novom Sadu iznosi jedva 25 odsto. Dom zdravlja „Novi Sad“ napominje da se upravo zbog lošeg obuhvata imunizacije u mnogim mestima naše zemlje, a „koji se, nažalost, može staviti na dušu svima nama ali iz različitih pobuda“, moglo naslutiti da će doći do pojave morbila u Srbiji.

Dom zdravlja: Vrata pedijatara otvorena za sva pitanja roditelja


Kako ističu, vrata svih pedijatrijskih ambulanti Doma zdravlja „Novi Sad“ otvorena su za roditelje koji imaju pitanja, sumnje ili im je potreban savet i to ne samo kada je u pitanju vakcinacija MMR vakcinom.

Podsećaju je poslednja epidemija morbila u Srbiji bila 2017. i 2018. godine, kada je registrovano oko 5.800 obolelih i 15 preminulih, među kojima i jedno novorođenče.

- Kao i tada, i sada je ovakav scenario mogao biti izbegnut da se od strane roditelja poštovao kalendar imunizacije koji podrazumeva vakcinaciju MMR vakcinom koja štiti od morbila, zaušaka i rubeola. Najoptimalniji period za vakcinaciju deteta MMR vakcinom je između 12 i 15 meseci života. Unazad 25 godina, od kada je prvi put izrečena neutemeljena sumnja u povezanost MMR vakcine sa autizmom, objavljivanjem rada u medicinskom naučnom časopisu „The Lancet“ od kojeg se kasnije i sam časopis ogradio, sve svetske organizacije su pratile i ispitivale ove tvrdnje, i sve su odbacile takvu mogućnost - poručuju iz Doma zdravlja i dodaju da ne postoji nikakva naučno potkrepljena činjenica koja veže MMR vakcinu sa pojavnim znacima autizma, što je nešto na šta se roditelji neretko pozivaju.

- Iz tog razloga, mi još jednom upućujemo snažan, činjenicama potkrepljen i jasan odgovor struke na internet spekulacije - vakcinacija je jedini način da zaštitimo sebe i druge osobe od obolevanja od neke zarazne bolesti. Ne postoji drugi način efikasne zaštite za stanovništvo i posledice nevakcinisanja jesu epidemije zaraznih bolesti koje nisu morale da se dogode. Svako obolevanje od neke bolesti nosi rizik od komplikacija ili smrtnog ishoda, pogotovo ako nema efikasnog leka za njeno lečenje, a upravo su takve bolesti protiv kojih se vakcinišemo - navode u novosadskom Domu zdravlja.

Takođe, po kriterijumima Svetske zdravstvene organizacije, dete koje ne boluje od hroničnih bolesti može da primi vakcinu.

- Svaki pedijatar, kao izabrani lekar, dužan je da da informacije roditeljima o svim aspektima pravilnog razvoja, ishrane, zaštite zdravlja, lečenja pa i vakcinacije deteta. Pre vakcinacije, od roditelja/staratelja uzimaju se podaci o trenutnom zdravstvenom stanju deteta i obavlja kompletan pregled deteta. Vakcinacijom ne štitimo samo sopstvenu decu, već celu populaciju - zaključuje se u saopštenju Doma zdravlja „Novi Sad“.


Pročitajte i:

Podelite ovu vest sa drugima:

Imate komentar na vest?

Pošaljite komentar

Upozorenje: Mišljenja iznesena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove vlasnika ni urednika ovog sajta.
Komentari koji sadrže pretnje, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili nezakonit sadržaj neće biti objavljeni.



Vremenska prognoza

Trenutno — Slaba kiša
Vlažnost: 87%
Pritisak: 984.4 mb
Vetar: 9 m/s, NNW
Pet 3° - 8° Susnežica
Sub -2° - 6° Promenljivo oblačno

Anketa

Da li će odgovorni odgovarati za pad nadstrešnice Železničke stanice?