JKP "Zoohigijena" ubija štenad pod izgovorom da su agresivna
2015-08-28T12:00:00+02:00Novi Sad - Štene od samo tri meseca eutanazirano je u JKP „Zoohigijena i veterina“ zbog „izrazito agresivnog ponašanja“.
Organizacije „Link“ i „Transparentnost“ zato su zatražili od ovog predužeća podatke o eutanaziranim životinjama u poslednje dve godine. Oni opravdano sumnjaju da je učinjeno krivičnog delo ubijanja i zlostavljanja životinja.
- Kuče je ubijeno krajem prošle godine, a agresivnost nikako nije smela da bude razlog. Ali nažalost nije jedino. Po podacima koje smo dobili od „Zoohigijene“ zbog istog razloga 2014. godine ubijeno je još nekoliko štenaca starih tri, četiri meseca – kaže Nataša Vukmirović iz udruženja Link. „Zoohigijena“ je tokom prošle godine eutanazirala 104 napuštena psa i 170 kućnih ljubimaca, kažu podaci koje su dostavili ovom udruženju.Vukmirović navodi da kartoni eutanaziranih životinja osnovano terete rukovodstvo ovog preduzeća, te da bi na kraju sve moglo rezultirati krivičnim prijavama zbog ubijanja pasa.
- Na jednom kartonu piše da je pas ubijen zbog starosti, a imao je samo šest godina. Kod ovog šteneta ne piše da je dobio anesteziju, a morao je pošto su mu posle ubrzigali T61, što je znači da je umro u neverovatnim bolovima i mukama – nastavlja ona.
Veterinarka Dunja Kovač koja je specijalizovana za rad sa problematičnim psima kaže da je apsurdno ubijati štene zbog agresivnosti.
- Pas se u tom dobu još razvija, mentalno i fizički i nemoguće je reći da je agresivno. Normalno je da ono puno skače, laje i gricka, jer još uči da komunicira sa spoljašnjim svetom. Kad vidi nešto novo verovatno se i uplaši – kaže Kovač. Ona dodaje da je nedovoljno samo napisati da je pas agresivan i eutanazirati ga, jer to nije dijagnoza. Mora se tačno opisati agresija, kojih ima 12 vrsta, te ga prvo lečiti.
Iz Linka objašnjavaju da po našem pravilniku psi, koji „predstavljaju opasnost za okolinu“, jer naš zakon agresivnost ne poznaje, moraju prvo da prođu obuku i test procene socijalizacije koja traje mesecima. Dok je kod nas obično praksa da se napuštena životinja pokupi sa ulice i ubrzo ubije.
Aleksandar Bursać direktor „Zoohigijene“ juče nije bio dostupan na mobilni telefon, a iz ovog preduzeća su "Blicu" rekli da je na sastancima.
Izvor: Blic (A. Latas)
Upozorenje: Mišljenja iznesena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove vlasnika ni urednika ovog sajta.
Komentari koji sadrže pretnje, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili nezakonit sadržaj neće biti objavljeni.