Kako protiv grafita
2015-09-28T19:18:00+02:00Novi Sad - Anti-grafiti jedinica je formirana u novembru prošle godine, a do sada je uklonila između 900 i 1.000 grafita. Nažalost, počinioci najčešće ostaju nekažnjeni, pa uklanjanje grafita plaćaju građani Novog Sada.
foto: Radio021
Višnja Knežević iz organizacije koja se bavi oslikavanje murala "New Point of Culture" (NPC) kaže da je ovakav koncept uklanjanja grafita zanimljiv, ali i besmislen.
- Na ovaj način se gubi dosta novca, farba se neće ni osušiti, a na zidu će se pojaviti 'Džaba ste krečili'. Ipak korisno je da ovakve akcije postoje, nego da ih nema uopšte - rekla je ona za portal 021. A portparol "Gradskog zelenila" Ivan Nožinić navodi da se pojava grafita može sprečiti na dva načina, a to su: edukacija i sankcionisanje. Po njegovim rečima, prvi način daje rezultate samo kod dece.
- Drugi način je mnogo efikasniji i tu ne treba izmišljati 'toplu vodu'. Kada bi svi oni koji pozivaju na bilo kakav oblik mržnje, kao i oni koji uništavaju javnu i privatnu imovinu, bili sankcionisani kako Krivični zakonik propisuje, verujem da bi svi vandali počeli da razmišljaju o mogućim posledicama - rekao je za 021 portparol "Zelenila". Poznat je primer Njujorka kao grada koji je očišćen od grafita tako što bi uhvaćeni počinioci morali da obrišu ne samo svoj grafit, nego i okolne.
Sagovornici portala 021 su saglasni da se broj grafita može smanjiti i stvaranjem prostora na kome će umetnici moći da se izraze, kao i oslikavanje murala. Ovakav vid borbe protiv "divljih" grafita može biti veoma značajan za kandidaturu Novog Sada za Evropsku prestonicu kulture.
Izvor: Radio021
Upozorenje: Mišljenja iznesena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove vlasnika ni urednika ovog sajta.
Komentari koji sadrže pretnje, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili nezakonit sadržaj neće biti objavljeni.