Novosadskim mladim istraživačima potrebna naša pomoć za kupovinu opreme
2023-01-14T13:00:00+01:00Novi Sad - Trojici mladih novosadskih istraživača i ljubitelja prirode, potrebna je naša pomoć da bi kupili izuzetno bitnu opremu za rad na terenu. Studenti Jovan Kokotović, Tibor Rekecki i Nikola Veljković žele da pomognu u očuvanju živog sveta i prirodnih staništa, najpre ptica i slepih miševa, ali im je za praćenje ovih vrsta neophodna savremena oprema koju ne mogu da priušte.
Jovan Kokotović istražuje slepe miševe, dok se Tibor Rekecki i Nikola Veljković bave pticama. Nedavno su od kolega iz inostranstva pozajmili opremu za terenski rad i shvatili su da im savršeno odgovara u prikupljanju podataka - ali da ovako skupu opremu sami ne mogu da kupe.
Jovanu je za istraživanje slepih miševa potreban Pettersson Elektronik M500-384 USB Ultrasound mikrofon, koji je vrlo zastupljen u podrobnom istraživanju slepih miševa u svetu, a Tibor i Nikola žele da kupe termalnu kameru za ornitološka istraživanja na terenu tokom noći, što omogućava snimanja onih vrsta koje je jako teško uhvatiti tokom dana.
Kako za 021.rs objašnjava Tibor Rekecki, on i kolega bi termalnu kameru sa lampom koristili na slatinama i njivama tokom noći zato što su to staništa ptica koja su od ogromnog značaja za shvatanje navika ovih vrsta.
- Mi imamo dozvolu za prstenovanje od Centra za markiranje životinja pri Prirodnjačkom muzeju u Beogradu i možemo da prstenujemo ptice, a naša želja je da istražujemo slatine jer su to jedna od najugroženijih staništa na svetu. Radićemo prstenovanje ptica, što podrazumeva markiranje metalnim prstenom i puštanje ptica kako bismo pratili njihovu migraciju. Vrlo je interesantno pratiti ptice koje ovde zimuju - u Sloveniji su ornitolozi dokazali prisustvo istih ptica na zimovanju iz godine u godinu, a mi takve podatke za nas nemamo - pojašnjava Tibor.
Dodaje da je cilj istražiti šta se na našim slatinama nalazi noću jer su to informacije kojima se ne raspolaže, a istraživanje na druge načine ne postoji.
- Problem je u tome što te ptice možete da snimate samo noću, budući da se dalju skrivaju od grabljivica. Aktivne su tokom noći, ali mnoge ptice na njivama i slatinama i spavaju, što znači da predstavljaju i bitno noćilište. Zato je vrlo bitno da mi njihova noćilišta očuvamo u prvobitnom stanju i zaštitimo prirodu - kaže on.
Sve podatke do kojih ovaj mladi tim istraživanja dođe biće ustupljen nadležnim organima, kao i Društvu za zaštitu i proučavanju ptica Srbije.
Za kupovinu opreme im je potrebno ukupno 2.750 funti i u svrhu prikupljanja novca otvorena je GoFundMe stranica. Budući da se iz Srbije ne može otvoriti GoFundMe akcija, namenski račun je u ime trojice mladića otvorio stric Jovana Kokotovića, koji će sva prikupljena sredstva prebaciti istraživačima.
Donacije iz Srbije su moguće jednostavnim transferom sa računa, a ukoliko ste u mogućnosti, svoju pomoć možete da pružite OVDE.
Izvor: 021.rs
Upozorenje: Mišljenja iznesena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove vlasnika ni urednika ovog sajta.
Komentari koji sadrže pretnje, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili nezakonit sadržaj neće biti objavljeni.