Ograđuje se Uspenska crkva i dobija novo dvorište

08:04:00 08.04.2021, Komentara: 0

Novi Sad – Radovi na uređenju prostora oko Uspenske crkve su počeli, a kada budu gotivi, krajem godine, ova crkva će biti ograđena i dobiće novo dvorište.

Ograđuje se Uspenska crkva i dobija novo dvorište


Gradnju ograde i rekonstrukciju dvorišta izvodi Srpska pravoslavna crkva i rade se paralelno sa parternim uređenjem okoline Srpskog narodnog pozorišta koje izvodi Grad, javlja 021.rs. Tako će, kada radovi budu gotovi, ovaj deo biti sređen i rekonstruisan po prvi put posle početka osamdesetih godina, kada je srušen stari deo Jevrejske ulice zbog gradnje doma za najstarije pozorište u Srbiji.

Rok za završetak uređenja okoline Uspenske crkve je 31. decembar. Projekat obnove ograde oko porte je uradio Zavod za zaštitu spomenika kulture, investitor je Srpska pravoslavna crkvena opština Novi Sad, a vrednost radova je 9.009.203,20 dinara bez PDV-a.

Uspenska crkva, koja je sagrađena 1774. godine, kada se radovi završe, ponovo će imati ograđenu portu, jer je prethodna ograda srušena u vreme kada je ovaj deo grada uređen zbog gradnje SNP-a krajem sedamdesetih godina prošlog veka. Postojao je i parohijski dom, ali je i on srušen i za sada nije sigurno kada i da li će biti obnavljan, mada je u urbanističkim planovima ostavljena ta mogućnost.


Izvor: 021.rs


Pročitajte i:

Podelite ovu vest sa drugima:

Imate komentar na vest?

Pošaljite komentar

Upozorenje: Mišljenja iznesena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove vlasnika ni urednika ovog sajta.
Komentari koji sadrže pretnje, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili nezakonit sadržaj neće biti objavljeni.



Vremenska prognoza

Trenutno — Pretežno oblačno
-1°
Vlažnost: 74%
Pritisak: 1013.8 mb
Vetar: 4 m/s, N
Uto -6° - 1° Promenljivo oblačno
Sre -7° - 3° Pretežno sunčano

Anketa

Da li podržavate blokade fakulteta?