Sud odredio pritvor prisluškivanim studentima koji nisu u Srbiji i raspisala poternicu za njima
2025-04-09T11:58:00+02:00Novi Sad – Viši sud u Novom Sadu odredio je jednomesečni pritvor za šestoro studenata koji su u odsustvu, a koji su osumnjičeni za krivično delo napad na ustavno uređenje Srbije. Za njima je raspisana i poternica, piše u dokumentu iz Višeg suda u Novom Sadu, u koji je Beta imala uvid.
Osumnjičenima je ovo delo stavljeno na teret nakon što je na pet prorežimskih televizija objavljen njihov privatni razgovor, koji je snimala Bezbednosno-informativna agencija (BIA). U obrazloženju odluke tužilaštva navodi se da je pritvor određen i zbog „opasnosti od ponavljanja krivičnog dela, jer se okončanje aktuelnih protesta građana i studenata još uvek ne nazire“.
U prisluškivanom razgovoru učestvovalo je ukupno 12 osoba, među kojima su aktivisti i studenti iz organizacije Studenti protiv autoritarne vlasti (STAV), kao i aktivisti i članovi opozicionog Pokreta slobodnih građana.
Prisluškivani razgovor koji je u protorijama PSG-a snimila BIA po nalogu Višeg suda u Beogradu je objavljen na pet prorežimskih televizija u četvrtak uveče, 13. marta a u petak je šestoro studenata i aktivista uhapšeno: Lazar Dinić, Marija Vasić, Mladen Cvijetić, Davor Stefanović, Lado Jovović i Srđan Đurić i njima je određen pritvor do 30 dana.
U četvrtak ujutro, 13. marta, šestoro aktivista STAV-a otputovalo je na Festival ljudskih prava “Znadu” u Dubrovniku, gde je ranije dogovoreno njihovo učešće na jednoj od tribina, na kojoj je trebalo da se govori o studentskim protestima u Srbiji, a tribina je nosila naziv “Pumpaj!”. Reč je o studentima Mili Pajić, Branislavu Đorđeviću, Anji Pitulić i Jovanu Dražiću, kao i o aktivistima Doroteji Antić i Dejanu Bagariću.
Istog dana po njihovom odlasku, snimak BIA je „iscureo“ do prorežimskih medija, na kojima je te večeri i emitovan.
Studenti koje je ova vest zatekla u Dubrovniku, kao i hajka koja je za njima usledila, od tada se više nisu vratili u Srbiju. U međuvremenu, svima su pretreseni stanovi u kojima žive, a sada im je određen i pritvor do 30 dana u odsustvu.
Branioci 12 studenata i aktivista zatražili su od sudije za prethodni postupak Višeg suda u Novom Sadu da iz spisa predmeta izdvoji dokaze koji se ne mogu koristiti u krivičnom postupku, jer nisu prikupljeni u skladu sa zakonom te da nakon toga svi budu pušteni iz pritvora.
Više od 100 organizacija civilnog društva iz Srbije je protestovalo jer je taj audio snimak, pre nego u pravosudnim organima, završio u medijima, koji su odmah i “presudili” da je u pitanju “terorizam i rušenje države”, što su kasnije ponovili i najviši zvaničnici Republike Srbije, a što se potom našlo i u krivičnoj prijavi.
Organizacije civilnog društva su poručile da se radi o političkom progonu neistomišljenika.
Izvor: Autonomija
Upozorenje: Mišljenja iznesena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove vlasnika ni urednika ovog sajta.
Komentari koji sadrže pretnje, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili nezakonit sadržaj neće biti objavljeni.