U Novom Sadu najveća kolonija belih roda u Srbiji
2024-04-21T15:44:00+02:00Novi Sad - Deseta je godina kako se rode iz daleke Afrike vraćaju u svoja gnezda, na stubovima nedovršenog objekta na Klisi. To je jedna od najvećih kolonija belih roda u ovom delu Evrope.
- Broj je rastao neprestano, 2017. je već bilo osam gnezda, 2021-2022, bilo je 33-31 gnezdo, i prošle godine 54 gnezda, i nadamo se da će ove godine biti još više – kazala je za RTS Jelena Guduraš iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
Korisna je u čovekovoj okolini jer se hrani zmijama i glodarima, a ugrožava je nestanak prirodnih staništa, krivolov, trovanje, strujni udar. Zato je pravi fenomen kada se na jednom mestu pojave u ovolikom broju.
- Oni ovde imaju vrlo veliku visinu gnezda, znači preglednost okoline je vrlo dobra, imaju vrlo blizu prilično velike količine hrane, dakle tu je deponija koja je otvorena i tu su bare, pašnjaci i okolna poljoprivredna zemljišta, osim toga, iako je u blizini prometnih puteva, ovo mesto je prilično mirno i ne uznemiravano, i to je idealna kombinacija uslova koje su rode prepoznale - navodi Marko Tucakov, iz Pokrajniskog zavoda za zaštitu prirode.
Rode su izvanredni neimari, o tome najbolje govori činjenica da tokom prošlogodišnje superćelijske oluje koja je zahvatila Novi Sad, nije oboreno nijedno njihovo gnezdo. One na taj način brane svoj život, a na ovim stubovima i svoje stanarsko pravo.
Vlasnik objekta na kojem se nalaze gnezda, ima i planove za završetak objekta. Iz Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode tvrde da se u takvim planovima mora pronaći mesto ili rešenje i za bele rode.
- Po zakonu, one moraju tu ostati, to je njihovo stanište i ono se ne sme uznemiravati i uništavati, postoje različite opcije u zavisnosti od toga kako će teći razvoj objekta, ali javnost treba da bude sigurna, da ćemo učiniti sve da rode ovde ostanu, nadamo se da će se njihov broj i povećati - kaže Marko Tucakov.
Ove godine biće organizovan i veliki evropski popis belih roda, a u akciju se mogu uklučiti i građani.
- Ne treba im čak ni dvogled, ni nešto od opreme, mogu i golim okom da vide rode, odnosno da izbroje mladunce koji vire iz gnezda, tako da osim dobre volje, nije potrebno ništa - zaključuje Jelena Guduraš iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
Još uvek nisu pristigle sve rode, pa će u letnjim mesecima biti poznato da li će i prošlogodišnji rekord po broju gnezdećih parova biti oboren.
Izvor: RTS
Foto: Damir Trnovac, Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije
Upozorenje: Mišljenja iznesena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove vlasnika ni urednika ovog sajta.
Komentari koji sadrže pretnje, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili nezakonit sadržaj neće biti objavljeni.