Vazduh u Novom Sadu „prekomerno zagađen“, ali se popravio

13:10:00 30.10.2024, Komentara: 0

Novi Sad – Novosađani su stanovnici jednog od 13 gradova Srbije koji udišu prekomerno zagađen vazduh.

Vazduh u Novom Sadu „prekomerno zagađen“, ali se popravio


Podaci izveštaja Agencije za zaštitu životne sredine pokazuju da je u prethodnoj godini unapređen kvalitet vazduha u Srbiji u odnosu na 2022. godinu. Ipak, u aglomeracijama (širim područjima gradova) kojih ima osam, vazduh je ostao prekomerno zagađen, piše 021.

U širem gradskom području Novog Sada vazduh je bio treće kategorije, odnosno prekomerno zagađen, usled prekoračenja graničnih vrednosti suspendovanih čestica PM10 i PM 2,5. Treća kategorija spada u grupu najnekvalitetnijeg vazduha u Srbiji.

Prekoračenje godišnje vrednosti PM 2,5 čestica bilo je kod OŠ „Đura Jakšić“, a merenja su prikazivala 26 mikrograma po kubnom metru. Na stanici Dečje selo je dva dana prekoračena vrednost ugljen monoksida, a granica je pet miligrama po metru kubnom.

Što se tiče monitoringa polena, u 2023. godini najviše dana s prekoračenjem granica polena breze zabeležen je u Novom Sadu, dok je u drugim mestima uglavnom polen ambrozije ili trave bio dominantan među alergenima.

– Novi Sad je posle Beograda grad u kome je zabeležen najznačajniji porast broja mernih mesta tako da je sa dva merna mesta 2019. godine povećao se na šest u 2023. Prosečan broj dana sa prekoračenjem dnevne granične vrednosti (PM10 čestica) smanjio se za 50 odsto tokom posmatranog perioda, tako da je sa 44 dana 2019. godine opao i 2023. iznosi 21 dan – navodi se u izveštaju koji prenosi 021.

Glavni izvori zagađenja vazduha u gradovima kao što je Novi Sad su produkti sagorevanja goriva u domaćinstvima, u industriji, toplanama, individualnim kotlarnicama i ložištima, ali i saobraćaj, građevinska delatnost, neodgovarajuće skladištenje sirovina, deponije smeća i loš nivo javne higijene.

Podsetimo, planom kvaliteta vazduha u Novom Sadu za period od 2022 do 2026. godine predviđaju se mere za bolji vazduh. Kao dugoročne mere navode se zonsko planiranje, ozelenjavanje, ograničenje visine stambenih i poslovnih zgrada, te redovno čišćenje i pranje ulica i puteva.


Izvor: 021.rs


Pročitajte i:

Podelite ovu vest sa drugima:

Imate komentar na vest?

Pošaljite komentar

Upozorenje: Mišljenja iznesena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove vlasnika ni urednika ovog sajta.
Komentari koji sadrže pretnje, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili nezakonit sadržaj neće biti objavljeni.



Vremenska prognoza

Trenutno — Sumaglica
Vlažnost: 100%
Pritisak: 1016.0 mb
Vetar: 2 m/s, W
Čet 8° - 19° Malo i umereno oblačno
Pet 6° - 19° Malo i umereno oblačno

Anketa

Kupate li se na Štrandu?